Warsztaty rękodzieła z wykorzystaniem wióra osikowego

W dniu  16 marca 2017 r. w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ostrowach Tuszowskich odbyły się  warsztaty wykonywania kompozycji kwiatów i palm z wióra osikowego.

Celem spotkania była  popularyzacja wśród młodzieży i dorosłych, pięknej formy starego rękodzieła użytkowego, jakim są wyroby z wióra osikowego

Technika tworzenia z osikowego łyka, to polska tradycja, która powstała na początku XIX wieku na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Całkowicie naturalny, delikatny surowiec z drewna osikowego początkowo wykorzystywano do wyplatania kapeluszy, koszyków, mat, czy dywanów. Z każdym następnym dziesięcioleciem powstawały nowe formy, które pozwoliły na stworzenie ogromnej kolekcji wzorów.

Uczestniczki warsztatów, pod kierunkiem pani Barbary Brudniak tworzyły stroiki, palmy wielkanocne, kwiaty. Poznały również tradycyjne metody zdobienia mieszkań i obiektów kultu religijnego. Warsztaty wymagały nieco cierpliwości i precyzji, ale efekt końcowy był zachwycający. Oprócz wykonanych własnoręcznie dekoracji panie zabrały ze sobą niezapomniane wrażenia i pozytywną energię jaką dał im czas spędzony w świecie kolorowych osikowych płatków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Centrum Edukacji Ekologicznej Puszcza Sandomierska, Cmolas, Ostrowy Tuszowskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.