Uroczyste Otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej Puszcza Sandomierska w Ostrowach Tuszowskich

W dniu 26 stycznia 2013 r. zostało otwarte Centrum Edukacji Ekologicznej Puszcza Sandomierska, które powstało w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

13 - centrum - fot5Uroczystego otwarcia Centrum Edukacji Ekologicznej dokonał Wójt Gminy Cmolas, Pan Eugeniusz Galek witając zaproszonych gości, licznie zgromadzonych na sali. Po oficjalnym otwarciu nastąpiło przecięcie wstęgi przez miejscowe, lokalne i wojewódzkie władze samorządowe. Wśród gości nie mogło zabraknąć gospodarzy Gminy Cmolas, posłów na Sejm RP w osobach Pani Krystyny Skowrońskiej oraz Zbigniewa Chmielowca, Starosty Kolbuszowskiego, radnych Gminy Cmolas oraz radnych powiatowych. W uroczystości uczestniczyli także proboszcz miejscowej parafii ks. Ryszard Madej, który poświęcił obiekt, Bogdan Janik Wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej – Dyrektor Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego „Caritas” w Myczkowcach, zarządzający uznanym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej, Mirosław Pięta – Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW, Barbara Chmura Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bircza, Kolbuszowej i Mielca w osobach – Zbigniewa Kopczaka, Bartłomieja Pereta, Huberta Sobiszewskiego. Do Centrum przybyła także koordynator projektu Pani Stanisława Bańcarz wieloletni Dyrektor Zarządu Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu oraz Pani Beata Szary z Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
O oprawę artystyczna zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej w Ostrowach Tuszowskich, którzy specjalnie na otwarcie Centrum przygotowali program artystyczny, pokazując jak dbać o środowisko naturalne.

13 - centrum - fot6
Centrum Edukacji Ekologicznej to pierwszy tego typu obiekt w powiecie kolbuszowskim. Gmina Cmolas znana z wprowadzania innowacyjnych rozwiązań po raz kolejny wyznacza szlak dla innych gmin. Nowy obiekt ma służyć dzieciom i młodzieży podczas zajęć szkolnych, głównie z biologii i przyrody. Duża liczba eksponatów służy pomocy w przyswajaniu wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Utworzono tzw. kąciki tematyczne. Jednym z nich jest kącik myśliwski, w którym znajdują się spreparowane zwierzęta, innym kącik dendrologiczny, a w nim krążki z drzew rosnących na terenie Puszczy sandomierskiej, jest także kącik geologiczny.

13 - centrum - fot3

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Centrum Edukacji Ekologicznej Puszcza Sandomierska, Ostrowy Tuszowskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.